Kütüphane Entegrasyonu


    × Bunları biliyor muydunuz?
"Görünümleri 'Views/controllerName/methodName.php' formunda tanımlayarak kontrolcüler tarafından otomatik yüklenmesini sağlayabilirsiniz."


ZN Framework iş ve işlemlerinizi kolaylaştırmak adına bir çok kütüphane sunar. Bunun yanı sıra kendi veya dışarıdan kullanmaya alışkın olduğunuz kütüphanelerinizi ZN Framework'e dahil edip kullanmak isteyebilirsiniz. Bu entegrasyon işlemi çok kolaydır. Tek yapmanız gereken kütüphanenizi indirip ZN Framework'te ilgili dizine sürükleyip bırakmanızdır. ZN Framework'te harici kütühanelerinizi 2 yerde bulundurabilirsiniz. Bunlar;

Dizin: Projects/Any/Libraires/
Dizin: External/Libraries/

 

 

# Proje Kütüphaneleri


Dizin: Projects/ProjectDirectory/Libraries/

Projelerinize özgü kütüphanelerinizin bulunacağı dizindir.

 

 

# Harici Kütüphaneler


Dizin: External/Libraries/

Bu dizine atacağınız kütüphaneleriniz tüm projelerde geçerli olur. Böylece projeden projeye değişmeyen kütüphanelerinizi bu dizine atarak kullanabilirsiniz.

 

 

# Kütüphanelerin Dahil Edilmesi


Kütüphanelerinizi ilgili dizine attıktan sonra tek yapmanız gereken kütüphaneyi çağırmak. Böylece kütüphaneniz hiç bir ayar gerektirmeden sisteme otomatik olarak entegre edilmiş olacak. Kütüphanelerin nasıl çağrılabileceği nesne erişim yöntemleri bölümünde anlatılmıştı.

 

 

# Composer ile Kurulan Paketlerin Kullanımı


Packagist'ten composer ile indirilen paketlerin kullanılabilmesi için aşağıda belirtilen ayarın true olarak ayarlanması gerekmektedir.

Örneğin yukarıdaki symfony/translation paketini indirdiniz bu işlemden sonra projenin bulunduğu dizine vendor/ isimli bir dizin ve indirdiğiniz paketin dizin ve dosyaların oluştuğunu görebilirsiniz. 

Yapılandırma Dosyası: Settings/Autoloader.php
'composer' => true

Eğer vendor/ dizininin yolu farlı ise bu ayara o yolu belirtmelisiniz.

'composer' => 'External/vendor/autoload.php'