Dış Küresel Yaklaşımı


    × Bunları biliyor muydunuz?
"Başlangıç kontrolcüsü üzerinden $this nesnesini data olarak göndererek statik olmayan sınıflara ilgili data üzerinden erişebilirsiniz."


ZN FE ve ZN OE dağıtımları ile birlikte External/ isimli bir dizin gelmektedir. EIP mimarisinin de bir parçası olan bu dizin çoklu proje geliştirme sürecinde her bir proje için ortak dosya kullanımı sağlamak için oluşturulmuştur. Özellikle projelerin geliştirilme sürecinde sık kullanılan yapıların gruplandırılıp sadece bir kereye mahsus yazılıp tüm projelerde kullandırılması amaçlanmıştır. Sadece ZN Framework'e özgü bu kullanım çok kısa sürede ciddi projeler çıkarmanızın önünü açıyor.

 

 

# Küresel Dizinler


Tüm projelerde ortak dosya sağlayabilecek External/ dizini altında yer alan dizinler şöyledir;

External/

Commands/
Controllers/
Languages/
Libraries/
Models/
Resources/
Routes/
Starting/

Yukarıda listelenen dizinlere ait her bir dosya diğer tüm projeler için ortak dosya sağlayıcısı oluşturur. Dikkat edilirse bir projeye ait dizinler ile Views/ dizini dışında neredeyse aynıdır.

 

 

# Küresel Kullanım Önceliği


External/ içerisinde yer alan dizinlerde yer alan dosyalar herhangi bir proje ile aynı dosyayı içeriyorsa dosya kullanım önceliği kritik önem kazanır. Dosya kullanım önceliği proje dizini içerisinde yer alan dosyalardadır. 

Öncelik sırasına göre;

Projects/Any/
External/

Böylece aynı amaçlı kullanılan bir projeye ait dosya küresel dizinde olsa dahi küresel dayatmadan etkilenmeyecektir.