Başlangıç Dosyaları Kullanımı


    × Bunları biliyor muydunuz?
"Basit bir konsol komutu ile projenin orijinal haline dokunmadan restorasyon çalışması yapabilirsiniz."


Projelerinizde kodlarınızın çalışmasından önce çalıştırmak istediğiniz kod blokları olabilir. Bu gibi durumlarda yani kodlarınız devreye girmeden önce çalıştırılmasını istediğiniz kod bloklarınızı oluşturmak için kullanılır. Bu dosyalarda herhangi bir fonksiyon, sabit veya farklı kod blokları çalıştırılabilir. Temel amacımız kullanıcıların mevcut yapıya müdahale edebilmesine olanak sağlamaktır.

 

 

# Bölüm Başlıkları


# Otomatik Yükleme
# Manuel Yükleme

 

 

# Otomatik Yükleme


Başlangıçta çalıştırılmasını istediğiniz kodlarınızın yer aldığı dosyayı Starting/Autoload/ dizini içine atmanız gerekir. Eğer bu dosyalar tüm projeleriniz için geçerli olacaksa bu defa External/Starting/Autoload/ dizinine atmanız gerekir. Bu dosyaların otomatik olarak yüklenebilmesi içinde ayar dosyasında yer alan autoload:recursive = true olarak ayarlanması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra dosyanızın otomatik olarak yüklendiğiniz görebilirsiniz.

Yapılandırma

 Yapılandırma dosyasının yolu ve içeriği aşağıdaki gibidir.

File: Config/Starting.php
'autoload' =>
[
  'status'  => true,
  'recursive' => false
]

 

 

# Manuel Yükleme


Başlangıçta çalıştırılmasını istediğiniz kodlarınızı Starting/Handload/ dizini içinde oluşturacağınız dosyaya yazıp  Import::handload() yöntemi ile dahil ederek kullanabilirsiniz.

Dosya: Controllers/ExampleController.php
<?php namespace Project\Controllers;

use Import;

class ExampleController extends Controller
{
  public function main()
  {
    Import::handload('example-file');
  }
}